„Socialinio verslo plėtra: darnios ir tvarios visuomenės link”

Socialinis verslas įprastai suprantamas kaip rinkos mechanizmais grindžiamas verslas, pelno siekimą bei jo panaudojimą susiejant su visuomenei naudingais tikslais ir prioritetais, teigiamu socialiniu poveikiu visuomenei. Kitaip sakant, socialinis verslas išsiskiria savo socialiniais tikslais bei teikiama socialine nauda, kurios esminis finansavimo šaltinis yra pats socialinis verslas, – t. y. šiam verslui būdingas socialinės veiklos, socialinių tikslų ir verslo modelių integravimas. Tokiu būdu socialinis verslas tampa dalimi bendrosios Europos ekonomikos augimo strategijos, numatančios pažangią, tvarią ekonomikos plėtrą.

Socialinio verslo orientacija spręsti socialines problemas, veikti socialinės gerovės sistemoje skatina socialinį verslą taikyti socialines naujoves, naudoti tvarias verslo strategijas. Visuotinai pripažįstama, kad socialinio verslo potencialas pasireiškia sprendžiant tokias socialines visuomenės problemas kaip skurdas, socialinė atskirtis, nedarbas ir pan.; taip ne tik tenkinami bendri visuomenės, viešieji interesai, bet ir sukuriamos pažangios, tvarios ir inte­ įvadas / 10 gracinės plėtros sąlygos, užtikrinančios žinių ir socialinių naujovių naudojimą, veiksmingą ir ekologišką išteklių, ypač vietinių, naudojimą, užimtumo lygio didinimą kuriant darbo vietas, skaidrų, atsakingą ir veiksmingą viešųjų, socialinių problemų sprendimą.

Socialinio verslo subjektai, mažindami socialinių problemų mastą, kuria socialinę naudą, reikšmingą tiek vietos bendruomenėms, tiek visai visuomenei. Socialinio verslo subjektų veiklai reikalinga palanki aplinka, kurią formuojam ilgalaikė valstybinė socialinio verslo politika, teisinis reguliavimas, taip pat ir parama, teikiama socialiniam verslui ir didinanti socialinio verslo finansinį tvarumą, užtikrinanti rinkos galimybes, socialinio verslo modelių gyvybingumą, socialinių problemų sprendimo efektyvumą. Mokslininkai (pavyzdžiui, Kostilainen, 2019) teigia, kad socialinio verslo subjektų plėtra šiuo metu yra ankstyvojoje raidos stadijoje, nes tik dabar formuojasi socialinio verslo subjektų valdymo ir administravimo praktika, todėl susiduriama su neapibrėžto teisinio ir politinio reguliavimo dilemomis.

Daugiau apie socialinį verslą rasite čia:

Socialinio verslo studija: https://gerinorai.lt/Socialinio_verslo_galimybiu_studija_final.pdf
Apibendrinimas: https://gerinorai.lt/Leidinys_final.pdf

Viešųjų paslaugų perdavimo gidas: https://www.verslilietuva.lt/wp-content/uploads/2019/03/Vie%C5%A1%C5%B3j%C5%B3-paslaug%C5%B3-perdavimo-gidas.pdf
Socialinio verslo filmas “Kas yra kas: Lietuvos socialiniai verslai”: https://www.youtube.com/watch?v=cV7uX-jUIsU

Pranešimų skaidrės: https://www.dropbox.com/t/bAlYq5mqgjW8uWZd